Jak zrobić coś z niczego. Nasz sposób na odpady

_DSC5395Tam gdzie żyje człowiek, tam zawsze będą odpady. Rozwój cywilizacji sprawia, że człowiek wytwarza coraz więcej i więcej produktów. Są one trwalsze i doskonalsze, ale w momencie gdy przestają być potrzebne i są wyrzucane na śmietnik nie kończy się ich życie. Przyroda nie może sobie poradzić z ich szybkim usunięciem, a ich rozkład potrafi trwać nawet kilkaset lat.

W domu możemy dać drugie życie przedmiotom, które wydają się już niepotrzebne, np. używać plastikowych opakowań po produktach spożywczych jako pudełeczek na drobiazgi – koraliki, klocki, czy kredki.
Nie wyrzucać na śmietnik za małych czy lekko podniszczonych ubrań, a przekazać je do specjalnych organizacji, które się zajmują zbieraniem i przekazywaniem ich do osób potrzebujących.
Powstałe odpady segregować, bo z nich właśnie można odzyskać jeszcze cenne surowce i wyprodukować nowe rzeczy. W ten sposób chronimy zasoby naturalne (np. lasy) i oszczędzamy energię.
Każdy drobny gest się liczy !

Aby śmieci mogły zostać powtórnie wykorzystane lub przetworzone muszą być odpowiednio posegregowane przed przewiezieniem na wysypisko śmieci.

kosze

Pamiętajmy

 • Segregowanie odpadów zaczyna się w domu! Dzielcie śmieci na poszczególne kategorie.
 • Zawsze zgniatajcie puszki, plastikowe butelki i kartonowe opakowania – zajmą mniej miejsca!
 • Nie myjcie pojemników, które chcecie wyrzucić – niepotrzebnie zużyjecie wodę.
 • Do pojemników na szkło nie wrzucajcie żarówek, porcelany czy luster.
 • Mocno zabrudzony czy mokry papier wrzucajcie do pojemnika z odpadami mieszanymi.
 • W przypadku opakowań wielo-materiałowych, np. opakowanie po jogurcie, wieczko wyrzucajcie do pojemnika na metal, a pudełko na plastik. Jeżeli surowców nie da się rozdzielić, np. kartonik po soku (składa się z tworzyw sztucznych, papieru i aluminium), należy wrzucić je do pojemnika z tworzywami sztucznymi.

Ciekawostki

 • Jedna torebka foliowa produkowana jest przez 1 sekundę, przez nas używana średnio 12 minut, natomiast proces jej rozkładu w środowisku trwa prawie 400 lat.
 • Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczędność energii potrzebnej do świecenia 100 W żarówki przez 4 h.
 • Z 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower.
 • Recykling stosu gazet o wysokości 125 cm umożliwia uratowanie jednej 6-cio metrowej sosny.
 • Dzikie wysypiska śmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Deszcz, padający na dzikie wysypisko śmieci wymywa z odpadów różne substancje chemiczne i przenosi je do gleby, a nawet do wód gruntowych. Porzucone w lasach odpady stają się wylęgarnią chorobotwórczych bakterii i niebezpiecznych gazów. Szkodzą także leśnym zwierzętom, które zjadają fragmenty porzuconych śmieci.
 • Legalne wysypiska śmieci są oddzielone od podłoża za pomocą warstw wytrzymałej folii zabezpieczającej i warstw żużlu. Dzięki temu toksyczne substancje z wysypiska nie dostają się do gleby. Ponadto są one często kontrolowane przez takie instytucje, jak Sanepid.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.przyjacielenatury.pl.

Nasze Przedszkolaki znalazły swój sposób na odpady, oto ich drugie życie:

zapraszamy do galerii.