Kubusiowi Przyjaciela Natury

logo_Kubusiowi_Przyjaciele_NaturyNasze Przedszkole bierze udział w programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Natura jest piękna. Zachwyca nas na każdym kroku, czy to wschodzącym rano słońcem, kwitnącymi wiosną kwiatami, szelestem jesiennych liści, pięknymi płatkami śniegu czy też zapachem i smakiem świeżych malin. Wszyscy dostrzegamy to piękno i chcemy się nim dzielić. Zdajemy sobie jednak sprawę, że rozwój cywilizacji, zanieczyszczenie środowiska ma na przyrodę zgubny wpływ. Uczymy się o nią dbać każdego dnia: oszczędzając wodę, segregując śmieci, sadząc rośliny w naszych ogrodach. Tego szacunku do natury oraz jej darów powinniśmy uczyć również dzieci już od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość maluchów na otaczający je świat oraz szacunek do świata zwierząt i roślin, uczymy dzieci ekologii, dajemy im podstawy do świadomego i zrównoważonego budowania swojej przyszłości. W oparciu o scenariusze i materiały przesłane przez organizatora programu zostały przeprowadzone 4 zajęcia w przedszkolu:

  1. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – Cel zajęć: Uczestnik poznaje podstawowe zachowania proekologiczne. Dowiaduje się, jak dbać o przyrodę. Uczy się zasad pielęgnacji roślin
  2. „Ruch to ważna sprawa – Kubuś dzieciom podpowiada” – Cel zajęć: Propagowanie wartościowego spędzania czasu wolnego poprzez korzystanie z szerokiej gamy aktywności fizycznych, jak zabawa ruchowa, spacer, wybrana dyscyplina sportowa, gra zespołowa czy gimnastyka.
  3. „Dzień marchewki” – Cel zajęć: Uczestnicy dowiadują się, że marchew jest zdrowa i lubiana nie tylko przez ludzi – to przysmak wielu zwierząt. Dzieci kształtują sprawność manualną i spostrzegawczość. Rozpoznają różne owoce i warzywa. Rozwijają umiejętność pracy w grupie, formułowania pytań i odpowiadania na nie.
  4. „Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy” – Uczestnicy poznają pojęcie recyklingu. Uczą się rozpoznawać materiał, z jakiego zrobiony jest dany przedmiot i efektywnego segregowania odpadów. Dowiadują się, jak wygląda proces powstawania surowców i przetwarzania ich. Kształtują sprawność manualną i umiejętność współdziałania w grupie.

Dzieci dostały też książeczkę z materiałami edukacyjnymi do nauki zdrowego odżywiania, ochrony otaczającego nas środowiska, szacunku dla roślin i zwierząt, aktywnego spędzania czasu oraz podstaw recyklingu. Materiały „Kubusiowi Przyjaciele Natury” pomogły wprowadzić dzieci w piękny i fascynujący świat przyrody oraz zdrowego, pełnego uśmiechu i energii stylu życia. Przedszkolom, które przeprowadziły zajęcia w oparciu o przesłane materiały edukacyjne przyznany zostaje certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo na http://www.przyjacielenatury.pl.

Galeria zdjęć