„HALLOWEEN” zajęcia językowo-kulturowe

20161028_103856-1024x576W piątek – 28.10.16r. – w grupie „Sówki” zostały przeprowadzone zajęcia językowo-kulturowe pod hasłem „HALLOWEEN”. Tematyka HALLOWEEN jest obowiązkowym elementem lekcji języka anielskiego jako uzupełnienie wiedzy o krajach anglojęzycznych. Celem zajęć było zapoznanie ze zwyczajem Halloween, wprowadzenie nowego słownictwa oraz nauka piosenek w języku angielskim, współpraca i zabawa w grupie oraz integracja z innymi przedszkolakami.Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wiele barwnych i „strasznych” postaci lub ukryły twarz za maskami. Po wejściu do sali okazało się, że czekają tam wcześniej przygotowane przez dzieci „potworne” lampiony i nietoperze, a na „sówkowym” drzewku nagle pojawiły się wesołe duszki. Po śniadaniu rozpoczął się halloween’owy korowód. Próbowaliśmy „przestraszyć” starszych uczniów naszej szkoły, jednak niektóre gimnazjalistki okazały się bardzo odważne i z chęcią pomogły nam w przygotowaniach do zajęć – za co odwdzięczyliśmy się „małym” psikusem oraz cukierkiem 😉 Po prezentacji swoich strojów dzieci zostały poinformowane czym jest święto Halloween, gdzie jest obchodzone oraz jakie zwyczaje wiążą się z tym wydarzeniem. Nie zabrakło jednak także poważnych rozmów z naszymi przedszkolakami dotyczących polskiej tradycji obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych.Kolejnym etapem zajęć było poznanie słownictwa oraz nauka piosenek w języku angielskim. Dzieci na zajęciach poznały wiele zabaw charakterystycznych dla święta Halloween. Przeprowadziliśmy zabawy badawcze z dynią w roli głównej, ćwiczenia manualne, grafomotoryczne oraz fonetyczne. Nie zabrakło
także różnych zagadek i zabaw tj. kalambury, poszukiwacze skarbów, polowanie na czarownice, rzucanie do celu itp.

Punktem kulminacyjnym dnia była integracja z grupami „Motylki” oraz „Pszczółki”, które zaprosiliśmy do wspólnej zabawy na małej sali gimnastycznej. Przedszkolaki oglądały przebrania „Sówek”, uczestniczyli w licznych zabawach, konkursach i tańcach. Pierwszym zadaniem dzieci było „zawijanie mumii w papier” – najwięcej radości sprawiało owijanie swoich Pań 😉 . Przedszkolaki świetnie się bawiły przy muzyce podczas przelotu na miotle, przechodzeniu przez bagno, rysowaniu na dyni, uwalnianiu cukierków z baloników itp.

Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać dzieciom powodów do radości i zabawy. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem, co widać na załączonych zdjęciach.

Galeria zdjęć